Vajinismus Tedavi Edildikten Sonra Tekrar Yaşanır mı?

Vajinismus, kadınların cinsel ilişkiye girememesi olarak tanımlanmaktadır. Vajinismus hakkında merak edilenler arasında vajinismus tedavi edildikten sonra tekrar yaşanır mı yer alsa da tedavi olan ve tedaviyi başarılı bir şekilde uygulayan bir kadın için vajinismusun tekrarlaması söz konusu değildir. Bu tür durumlarda tedavinin amacı, kişilerin sorunsuz bir şekilde cinsel ilişkiye girmesidir. Bir defa ilişkiye giren kadın için genelde sonraki ilişkiler sorun yaratmaz ve aynı zamanda kadın ilişkiden zevk almayı da öğrenir. Bu bakımdan tedavi edildikten sonra tekrar yaşanmaz ve kadınlar için bu sorun böylece ortadan kalkmış olur.

Vajinismusun Tekrar Yaşanma İhtimali Var mı?

Vajinismus için tekrar yaşanma ihtimali düşüktür fakat imkansız değildir. Farklı travmalar, psikolojik etkenler vs. vajinismusun yaşanmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle tedavi genelde kesim bir çözüm sunsa da kişilerin yaşadıkları bu konuda mevcut sorunu yeniden gündeme getirebilir. Doğum, çok ağrılı ya da kanamalı ilişkilerin yaşanması sorunun yaşanmasında etkili olduğu gibi özelikle sorunsuz ve ideal bir şekilde cinsel ilişkiye giren kadınların bu durumu tekrar yaşama ihtimali de oldukça düşüktür.

Bu tip sorunlarda, kadınların iyi bir uzmandan destek alması ve tedavisi eksiksiz bir şekilde tamamlaması da önemlidir. Zira tedavinin eksik kalması halinde kadınlar sonraki cinsel ilişkilerde yine tedirgin olabilir. Bu durum sorunun yeniden yaşanmasına yol açabilir.

Yazar: ruhusar

1 thought on “Vajinismus Tedavi Edildikten Sonra Tekrar Yaşanır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir