Vajinismusun Nedenleri

VAJİNİSMUSUN NEDENLERİ

Vajinismusun nedenleri klinik olarak, cinsel ilişkiye girmek isteyen kadının, tam da ilişkiye gireceği an; ilişkiye bir reaksiyon göstermesi ve bu sebeple vajinal kasların kasılması olarak tanımlanabilir. Bu kasılmalar, göze dokunmak istediğimiz zaman gözün kırpışmasına benzer.

Bu kasılmaların nedenleri çok uzun yıllardır araştırma konusu olmuştur. Kimi araştırmacılar bunun çocukluktan getirilen fobiler olduğunu savunurken, kimi cinsel terapistler hatalı psikoseksüel gelişimlerden kaynaklandığını savunur. Bundan kaynaklı gelişen penis fobisinin cinsel ilişkiye olanak tanımadığını ileri sürerler. Genel olarak bakıldığında nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 

CİNSEL BİLGİ EKSİKLİKLERİ, HATALI VE YANLIŞ BİLGİLER

 

Vajinismusun nedenleri arasında bunlar çok çeşitlidir ve iyi tespit edilmesi tedavinin gidişatı için önemlidir. Çocukluğundan bu yana cinsellikle ilgili öğrenilmiş tüm yanlış bilgiler, her cinsel ilişkinin gebeliğe sebep olacağı inancı, eşle ilgili yanlış bilgiler, cinsel ilişkinin hastalığa neden olacağı inancı (AIDS gibi), cinsellikle ilgili duyduğu bilgiler (cinsellik zordur, kötüdür, acı ve ağrı verir, çok kanama olur, kızlık zarı yırtılmazsa cerrahi müdahale gerekir, erkek ilişkide sadece kendini düşünür, kadının duygularını önemsemez gibi), ‘evlendikten sonra rızan olmasa da eşinle birlikte olma zorunluluğun vardır’ gibi dayatmacı tutum, vajina deliği yok, çok dar,vs inancı.

 

ÖNYARGILAR, HURAFELER, MEDYA

 

Vajinismusun nedenlerinden biri de cinsel öğrenme serüveni içinde çocukluğundan ergenliğine, ergenlikten evliliğe kadar uzanan süreçte birçok kez bu konuyla karşı karşıya kalan kadın doğru bilgiye ulaşamadığında taşları yerine oturtmak için birtakım önyargılar geliştirebilir. Örneğin; gece boyunca sert kalan penisler vardır, ilk ilişki çok kanamalı, çok acı verici, çok zor bir deneyimdir, gibi.  Vajinanın boyuna dair önyargılar, küçük ve dar olduğuna dair önyargılar. Bu yanlış inanışlar bir kadının hayatını kabusa çevirmeye yeterde artar bile. Medyada çıkan haberler, internetten öğrenilmeye çalışılan cinsellik. Gerçeğin çok dışında, tamamen saçma kurgulardan ibaret internet videoları. Normalin dışında lanse edilmiş, abartılmış birçok hurafe.

 

KİŞİSEL KORKULAR

 

Kadının erken dönemde uğradığı taciz, tecavüz, enses (yakın akraba) dokunuşlar, dini bilgiler, karşı cinse ilginin sürekli bastırılması, cinsel isteğin, cinsel birleşmenin, cinsel aktivitelerin (öpüşme, sevişme, orgazm) sürekli tehlikeli bir şey gibi gösterilmesi fobileri artıracağından kadında çeşitli kişisel korkular gelişmektedir.

 

EŞLER ARASINDAKİ SORUNLAR

 

Eşler arasında gelişen herhangi bir sorunda kadın kendini bu şekilde ifade etmeye çalışıyor olabilir. Yani cinsel aktivitede bulunmamak, eşe sırtını dönmek, suçlamak, yakınlık mesafesini koruma çabaları, uzak durma. Güven sorunu yaşayan çiftlerde de ortaya çıkan bir sorundur vajinismus.

KISIR DÖNGÜLER, BEKLENTİ KAYGILARI

 

İlk gece korkuları, bastırılmış arzular ve ağrı hissini bir kere tecrübe eden kadın, her ilişki öncesi bu durumu yaşamaktadır.  Bir süre sonra kadın, henüz ilişki yaşamadan ya da yaşayacağı an; daha önceki deneyimlerde ortaya çıkan tepkileri (ağrı, acı olacağı hissi, kasılma, eşi itme, geri kaçma, ilişkiden uzak durma, kaygı,  ağlama, vs. ) istemsiz şekilde ortaya koymaya başlamaktadır. Her seferinde bu şartlanma kaygıyı ve endişeyi beraberinde getirecektir, her kaygı kasılmayı artıracaktır, ve kasılma arttığında giriş imkansız hale gelecektir.

 

ORGANİK NEDENLER

 

Cinsel organlardaki herhangi bir hastalık, cinsel organların deformasyonu, nörolojik ve ciddi psikiyatrik hastalıklar, hormon sorunları, kalp damar hastalıkları, vajinal bir ameliyat, rahim ağzı kanseri, çeşitli tümörler, doğum patolojileri, zarla ilgili bozukluklar, alerjiler, sedef, egzema, yumurtalık kistleri, idrar yolları enfeksiyonları, mantar ve enfeksiyonlar,

 

PSİKOLOJİK NEDENLER

 

Geçmişteki travmalı yaşantılar, ve daha önce yaşadığı travmalı cinsel deneyimler,  hamilelik korkusu, acı korkusu, yetersiz cinsel eğitim, evde şiddet öyküsü, aileyle ilgili korkular, bağlanma korkuları, güven sorunları, kalıplaşmış yargılar, taciz, tecavüz, güven eksikliği, kaygı bozuklukları, dini anlamda tutucu ve baskıcı aile, partnerde ortaya çıkabilecek cinsel işlev bozukluğu, cinsel yönelim tercihi, cinselliği aşağılayan ve kötü sayan, ayıp ve suç sayan bir ailede yetişmiş olmak, annenin güçsüz ve aciz olması (eşten dayak yemesi, kızının dayak yemesini engelleyememesi), baskıcı ve aşırı otoriter baba modeli (alkolik, şiddet uygulayan, anneyi sürekli cinsel ilişkiye zorlayan saplantılı, takıntılı baba) , baba- kız arasındaki anlaşmazlıklar, uyuşmazlıklar, cinsel organından iğrenme, tiksinme, hoşlanmama, zorla evlendirilme ve iletişim sorunları, başarısızlık korkusu, kızlık zarını kaybetme korkusu ve mükemmeliyetçi olmak, takıntılarının olması vajinismusun nedenleri arasında sayılabilir.

Psikolog & Cinsel Terapist & Aile Danışmanı Atiye KAYTAZOĞLU

 

 

Yazar: ruhusar

1 thought on “Vajinismusun Nedenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir