Vajinismusta jinekolog muayenesi

Çiftler arasında sorun haline gelen vajinismus kişinin günlük hayatını da etkilemektedir. Vajinismusta jinekolog muayenesi kesin ve kalıcı bir tedavi yöntemidir.

Cinsel ilişki sırasında kontrol dışı vajen kasların kasılması durumunda cinsel ilişkinin ağrılı ve zor ya da hiç gerçekleşememesinin sebebi vajinismustur. Vajinismus nedenleri psikolojik ve organik (yapısal) nedenler olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir. Fakat en önemli başlıca nedeni psikolojiktir. Bunun sebebi ise bireyin geçmişte cinsellik, ilk gece, namus kavramları gibi konularda yanlış ve abartılı şekilde bilgilendirilmesidir.

Vajinismus, tedavisi kesin ve kalıcı olan bir rahatsızlıktır. Fakat bireyler genelde bu durumdan utandıkları veya rahatsız olduklarından dolayı tedavi sürecine gitmekten kaçınmaktadırlar. Tedaviye erken başlamak önemlidir.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar için jinekolojik muayene zor olabilir. Bu yüzden deneyimli ve güvenilir bir doktora gitmek hasta için daha sağlıklıdır. Vajinismus tanısının konabilmesi için cinsel terapist hastaya bir takım sorular sorabilir ve jinekolojik muayeneden geçer. Bazı hastalar için bu durum rahatsızlık verse de jinekolojik muayene kısa süren ve çok fazla rahatsızlık durumun olmadığı bir süreçtir.

Vajinal muayene

Vajinal muayene iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlar dış genital ve iç genital bölgenin incelenmesi şeklindedir. Dış genital bölgenin incelenmesi; vajina girişi, üretra ağzı dış ve iç dudakların incelenmesidir. İç genital bölgenin incelenmesinde ise vajinanın içi muayene edilir. İç genital bölgenin muayenesinde genelde spekulum kullanılır.

Bir önceki Ülkemizde her evli 10 kadından birinde vajinismus sorunu görülüyor başlıklı yazımızda vajinismus tedavi yöntemleri ve vajinismus terapi yöntemi konularından bahsettik.

Yazar: ruhusar

1 thought on “Vajinismusta jinekolog muayenesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir