Vajinismus tedavisine ne zaman başlanmalı

Vajiinismus sorunu ülkemizde çoğu kadında görülmektedir. Fakat tedavi sürecine gidilmemektedir. Bu sorunda eşler arasında ilerleyen zamanlarda büyük bir sorun haline gelmektedir.

Vajinismus cinsel ilişki sırasında tam anlamıyla ilişkinin gerçekleşememesidir. Vajinismus sorunu yaşayan bireylerler ilk başta cinsel istek olur hatta zevk alabilirler. Fakat birleşme esnasında cinsel isteksizlik oluşur, bacaklar kapanır, tüm vücut kasılır ve eşlerini istemsiz bir şekilde iterler. İlk zamanlar bu sorun olarak görülmese de ilerleyen zamanlarda çiftler arasında boşanmaya kadar gidebilmektedir.  Bu yüzden sorunu fark eder etmez üzerine gidilmelidir ve gerekirse tedavi alınmalıdır.

Vajinismus tedavisine en erken dönemde başlanmalıdır. Çünkü sorun zamanla büyüyerek daha farklı yollara neden olabilir. Ayrıca vajinismus tedavisi kesin ve kalıcıdır.

Vajinismus belirtileri nelerdir

Vajinismus hastalarının birçoğu ilk zamanlar bu durumu farkına varmazlar. Farkına vardıklarında ise sorun ilerlemiş olmaktadır. Bu yüzden vajinismus belirtilerine bakarak erken dönemde önleminizi almalısınız.

Cinsel ilişkinin tam anlamıyla gerçekleşememesi ve korkması

Cinsel ilişkinin her seferinde ağrılı ve zor geçmesi

Jinekolojik muayenelerden korkma ve çekinme

Cinsel ilişki sırasında bacakları açamama

Vajinal ultrasona girememe

Vajina içerisine ped veya tampon  yerleştirememe

Vajina içine tıbbi nedenlerden dolayı kullanılması gereken vajinal krem, vajinal fitil ve vajinal ilaçları kullanamamak.

Vajinismus belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Aynı zamanda her bireyde de aynı tedavi yolu izlenmemektedir.

Bir önceki Vajinismusta jinekolog muayenesi başlıklı yazımızda vajinismus ve vajinismus jinekolog muayenesi konularından bahsettik.

Yazar: ruhusar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir