Vajinismus Nedir

Vajinismus Nedir ?

Vajinismus Nedir ? sorusuna verilecek cevapta başlangıç olarak; Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye "vajen (vajina)" adı verilmektedir. Halk arasında 'hazne' olarak bilinen vajina aslında tıpkı diğer organlar gibi kendine has işlevleri olan sıradan bir organdır. Rahme kadar giden bir geçiş bölgesidir. Vajina çevresinde PC kasları dediğimiz hem üreme, hem de işeme fonksiyonlarının çalışmasını sağlayan kaslar vardır. Bu kaslar bilinçli olarak kasıp gevşetilebildiği gibi bilinçsiz olarakta kasılabilmektedir.

Vajinismus ise; cinsel birleşme sırasında kadının vajen kaslarını (PC kas), istemsiz bir şekilde kasması sonucunda cinsel birleşmenin olmaması veya çok zor olması durumudur.

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok kadının ortak sorunu olan vajinismus aslında bir kaygı bozukluğudur. Genellikle kişinin daha önce edinmiş olduğu yanlış inanışlar (cinsel mit) ve cinsellik hakkında öğrendiği bir takım yanlış bilgiler neticesinde ortaya çıkan, cinsel birleşmeyi olanaksız hale getiren kasılma, gerilme, gevşeyememe durumlarıdır. Buna sebep olan kaygı ve korku; aynı zamanda pelvik kaslarının da istemsiz kasılmalarına sebep olur. dolayısıyla cinsel birleşmeyi imkansız hale getirir. bu durumda bazen birleşme olsa da kasılmalardan dolayı ağrılı ve acılı olabildiğinden kaçınma davranışı gözlemlenir. 

Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye "vajen (vajina)" adı verilmektedir. Halk arasında 'hazne' olarak bilinen vajina aslında tıpkı diğer organlar gibi kendine has işlevleri olan sıradan bir organdır. Rahme kadar giden bir geçiş bölgesidir. Vajina çevresinde PC kasları dediğimiz hem üreme, hem de işeme fonksiyonlarının çalışmasını sağlayan kaslar vardır. Bu kaslar bilinçli olarak kasıp gevşetilebildiği gibi bilinçsiz olarakta kasılabilmektedir.

Yazar: ruhusar

2 thoughts on “Vajinismus Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir