Vajinismus Hastalarının Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Vajinismus sorunu çözülmediği takdirde vajinismus hastalarının tüm hayatlarını etkisi altına almakta ve çiftler arasında boşanmaya kadar gitmektedir.

Vajinismus bir cinsel isteksizlik sorunudur. Bu problemi yaşayan kadınlar cinsel birleşme sırasında ağrı, acı duyarlar ve cinsel isteksizlik yaşarlar. Vajinismus tedavisi kesin ve kalıcı olan bir rahatsızlıktır. Fakat çoğu vajinismus hastası bu durumu kimseyle paylaşmaz ve utandıkları için tedaviye başvurmazlar. Vajinismus hastaları bu sorun karşısında kendilerini yalnız, eşlerine karşı suçlu, yetersiz ve değersiz gibi düşüncelere kapılırlar.  Vajinismus sorunu tedavi edilmediği sürece veya ertelendiği takdirde daha büyük problemlere yol açmaktadır. Bu yüzden sorun ne kadar erken fark edilir ve tedaviye başlanır ise vajinismus hastası için son derece önemlidir.

Vajinismus Hastalarının Aile Yapıları

Vajinismus nedenleri iki başlık altında incelenmektedir. Bunlardan birincisi psikolojik nedenler ikincisi ise yapısal nedenlerdir. Fakat nedenlerin %90’nı psikolojiktir. Psikolojik nedenler arasında baskıcı ve tutucu aile yapısı, çevre tarafından cinsellik, ilk gece ve namus gibi kavramların yanlış ve abartılı bir şekilde anlatılması gibi başlıklar vardır. Bu yanlış bilgiler doğrultusunda bireye cinsellik pis, ayıp, günah gibi kötü bir şey olarak yansıtılır.

Vajinismus sorunu ilerlediği takdirde bireylerde şu psikolojik sorunlara yol açmaktadır: Depresyon, panik atak, obsesif-kompulsif bozukluğu, migren ağrıları, anksiyete (içsel bulantı).

Vajinismus problemi yaşayan bireyler bu sorunun sadece kendilerinde olduğu ve etrafındaki insanların onları anlamadığı düşünürler. Bulundukları ortamda cinsellik konusunun açılmasından korkarlar ve zamanla çevrelerinden, arkadaş ortamlarından uzaklaşmaya başlarlar.

Yazar: ruhusar

1 thought on “Vajinismus Hastalarının Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir