Ülkemizde her evli 10 kadından birinde vajinismus sorunu görülüyor

Vajinismus hastalığı, ülkemizdeki kadınlarda en sık görülen cinsel problemlerden birisi, ülkemizde her evli 10 kadından birinde vajinismus sorunu görülüyor.

Kadınlarda görülen ve vajen kaslarının kasılması sonucunda, cinsel birleşmenin gerçekleşmemesine neden olan vajinismus hastalığı, en çok görülen cinsel problemlerden birisidir. Fakat aynı zamanda en kolay tedavi edilen hastalıklardan da biri olarak bilinmektedir. Vajinismusun görülme nedenleri, % 90 oranında psikolojik nedenlere dayandırılmaktadır. Kadınlara henüz çocukluktan verilmeye başlanan cinsel anlamdaki yanlış bilgiler, hastalığın temelini oluşturur. Bu durumun en çok görüldüğü yerlerden birisi de ülkemizdir. Ülkemizde, her 10 kadından birisi vajinismus problemini yaşamaktadır ve bunu ancak ilk cinsel birliktelik esnasında anlayabilmektedirler. Hastalığın öncesinde görülen herhangi bir belirtisi yoktur.

Vajinismus Tedavisi: Terapi Yöntemi

Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen vajinismus hastalığının, tedavisi terapi yöntemi kullanarak yapılır. Genellikle psikolojik nedenlere bağlı olan vajinismus hastalığında, hastalara bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemleri uygulanarak hastalık tamamen tedavi edilebilmektedir. Bilişsek yaklaşım tedavi yönteminde, kadına çocukluğundan itibaren cinselliğe dair bildiği yanlış bilgiler yerine, doğru bilgiler aktarılır. Bu terapiye kadınların partnerleriyle katılması, tedavinin daha etkili olmasını sağlar. Bilişsel tedavide, hastanın genital organları, kızlık zarı, ilk gece, cinsellik ve vajina yapısı hakkında geniş kapsamlı bilgi verilir. Davranışsal tedavi yönteminde de, hastanın kendi kendine vücudunu tanıması amaçlanmaktadır. Bunun için vajinismus hastasına, ayna egzersizleri, masaj egzersizleri, kegel egzersizleri, çubuk uygulamaları ve parmak egzersizler yapması önerilir. Bu egzersizler, evde partnerin yardımıyla da yapılabilmektedir.

Bir önceki Vajinismus Olduğumu Nasıl Anlayabilirim? başlıklı yazımızda nasıl vajinismus olduğunuzu anlayabilirsiniz? Bundan bahsettik.

Yazar: ruhusar

2 thoughts on “Ülkemizde her evli 10 kadından birinde vajinismus sorunu görülüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir