Tüp Bebek Tedavisinde Zeytinyağı Ve Avokado Araştırması

Yardımcı üreme yöntemi tüp bebek yönteminde tedavi kararı alınır alınmaz bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Özellikle de anne adayının dikkat etmesi gereken noktaların başında gelen beslenme rejimidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Zeytinyağı Ve Avokado Araştırması

Tüp bebek tedavisi, çiftlerden alınan üreme hücrelerinin, özel laboratuvar koşullarında döllenmesi ve ardından oluşan embriyolar arasından kaliteli ve sağlıklı olanının seçilerek anne adayı rahmine transfer edilmesi işlemidir. Bu yönteme 12 ay boyunca düzenli korunmasız cinsel ilişkide bulunan fakat bir sonuç alamayan ya da kısırlık sorunuyla karşı karşıya gelen çiftler başvurmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı huşular vardır. Anne adayı için en önemlilerinden biri ise beslenme düzenidir. Harvard Tıp Fakültesi Massachusette General Hastanesi Üreme Merkezi’nden yapılan araştırmalara göre bol miktarda avokado ve hakiki zeytinyağı tüketen anne adaylarının yumurta rezervlerini arttırdığı tespitine varılmıştır. Bunun temelinde yatan sebep ise akdeniz diyetlerinde bulunan doymamış yağ asitleridir. Zeytinyağı ve avokadonun yanı sıra ayçiçeği, fındık gibi ürünlerde bulundurdukları doymamış yağ asitlerinden dolayı tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmaktadır.

Tedavi Sürecinde ve Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gerekenler

Özellikle anne adayının daha çok dikkat etmesi gereken bir konu olan beslenme de çiftler şunları tüketmeye ve tüketmemeye özen göstermelidir:

Vitaminlerden E, A, C ve D vitaminlerini almaya dikkat etmeli ve bunların yanında kalsiyum, demir, çinko gibi mineraller bulunduran yiyecekler tüketmelidirler.

Doymamış yağ asiti bulunduran yiyecekler tüketmeye özen gösterirken doymuş yağ asiti bulunduran tereyağ gibi yiyeceklerden kaçınmalıdırlar.

Yazar: ruhusar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir