Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı Yaşayan Çiftlere Öneriler

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurduğu yardımcı yöntemlerden en sık olanı tüp bebek tedavisidir. Fakat bazı nedenlerden dolayı ilk veya birkaç denemede olumsuz sonuçlar alınabiliyor. Fakat umutsuzluğa kapılmayın, aşağıdaki yazımızda dikkat etmeniz birkaç önerimiz vardır. 

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı Yaşayan Çiftlere Öneriler

Tüp bebek, anne ve baba adayından alınan üreme hücreleri yani yumurta ve sperm hücrelerin, özel laboratuvar ortamında döllenmeye bırakılmasıdır. Sonrasında oluşan embriyolar anne adayın rahmine transfer edilir.

Tüp bebek kararı çiftleri maddi manevi düşündürmektedir. Özellikle bu karar sonrası çiftler stres ve depresyona girmektedir. Bu sebeple çiftlerin uzman psikolog yardımı almaları hem kendileri için hem de tedaviden olumlu sonuçlar almak nedeniyle önemlidir. Tedavi sonucu olumsuz olan çiftler ilk denemede tedaviyi bırakabiliyor ve umutsuzluğa kapılıp hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Fakat bu gibi durumlar sonrası yapılması gerekenler şunlardır;

İlk olarak başarısızlık nedenleri belirlenmeli, sonrasında ise hem duygusal hem de tıbbi sağlık durumlarına ilişkin gereğinin yapılması gerekir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırmak ve transfer sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Tüp bebek tedavisinde başarısız sonuçlar alınması umutsuzluğa kapılmanıza izin vermesin. Çünkü birkaç deneme sonrasında başarıya ulaşan bireyler fazladır. Tedavi öncesi ve sonrası şu durumlara dikkat etmelisiniz:

Transfer sonrası yatmayın; transfer işleminden sonra yatmak, yaygın ve yanlış bilinen bir durumdur. Ağır hareketlerden elbette kaçınmalısınız ama aktif ve sakin hareketlerde bulunmalısınız. Rahat oturmalı ve dik durmaya özen gösteriniz.

Tedavi öncesi rahatsızlığınız varsa öncelikli olarak bu sorunu halletmelisiniz; örneğin rahim astarı inceleyen bireylerin hamile kalması daha düşüktür.

Sağlıklı yaşamaya, düzenli beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

Yaşınız 40’dan büyük ise iki embriyo transferi yaptırmayı deneyiniz. Yaş ilerledikçe başarı şansı düşmektedir.

Yazar: ruhusar

1 thought on “Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı Yaşayan Çiftlere Öneriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir