Saçlardaki Stres Hormonu Tüp Bebekte Başarı Şansını Öngörebilir mi?

Kadınların stres altında üretilen kortizol hornonunun yüksek olması durumunda tüp bebek ile çocuk sahibi olma ihtimalinin azalabildiği ortaya çıktı. Peki saçlardaki stres hormonu sayesinde tüp bebek tedavisinde başarı şansını öngörebilir mi?

Saçlardaki Stres Hormonu Tüp Bebekte Başarı Şansını Öngörebilir mi?

Günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi bireylerin normal yollardan çocuk sahibi olamamalarıdır. Genetik ve çevresel faktörler sebebi ile bireyler bu konuda çözüm yolları ararken bu yolda yapılan araştırmalar sonucunda bireylerin yaşadıkları streslerin de çocuk sahibi olabilme noktasında çok önemli etkilerinin olduğunu ortaya çıkardı. Bu bağlamda bir kadının çocuk sahibi olabilmek için yaptırdığı tüp bebek tedavisi oldukça önemli ve bireylere umut verici nitelikte. Tüp bebek tedavisinde anne adayından olgun yumurtalar yumurtalıktan alınır ve baba adayının spermleri bir laboratuvarda alınan yumurtalar sperm tarafından suni bir şekilde döllendirilir ve daha sonra da yumurtalar anne adayındaki uterusa yerleştirilir. Yapılan araştırmalar sonucunda tedavi başarı oranı %25 civarında olurken bu durum çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebiliyor.

Çocuk sahibi olabilmek isteyen bireylerin umutlarının tekrardan yeşermesini sağlayan bu tedavide tedavinin başarısı kadının saçlarındaki hormon seviyeleri ile tahmin edilebilir bir noktada. Zira Psychoneuroendocrinology dergisinin yayınladığı araştırma verilerine göre kadının saçlardaki stres hormonu tüp bebek tedavisindeki başarı şansını doğrudan etkilemekte.

İngiltere Nottingham Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre saçlardaki stres hormonu olarak bilinen kortizol düzeyi yüksek olan kadınlarda tüp bebek ile çocuk sahibi olma şansı düşmekte. Söz konusu tedavideki yaş , vücut kitle endeksi , üreme kabiliyeti , tıbbi durumların varlığı gibi çeşitli faktörler de tüp bebek tedavisinde anne adayının hamile kalma başarısını etkilediğini ortaya koyuyor.

Stres hormonu  artış gösterirken kortizol hormonu da bu düzeyde artış gösteriyor. Yapılan araştırmalar ışığında daha fazla stres yaşayan ve kortizol hormonu yüksek olan kadınların tüp bebek başarısının kortizol hormonu düşük olan kadınlara göre daha düşük olduğunu düşünülüyor. Ancak bu durum şu an için kesin bir kanıtla ispatlanmış değil.

Yazar: ruhusar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir