Mevsimsel Değişiklikler Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?

Tüp bebek tedavisinin başarısız olmasında mevsimler değişikliklerin etkisini sizler için araştırdık.Mevsimsel değişiklikler tüp bebek tedavisini etkiler mi?

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan bireylerin tercih ettiği yöntemlerin başında gelen tüp bebek tedavisini tercih eden çiftlerde oldukça fazla artış gerçekleşmekte. Başarı oranlarının değişik faktörlere göre değişkenlik kazandığı bu yöntemde , kadının yaşı , sperm kalitesi , kısırlık sebepleri , rahim sağlığı , beslenme alışkanlıkları gibi birçok faktör ile başarı şansı doğru orantılıdır. Ancak çocuk sahibi olamayan bireyler başarısız her tüp bebek tedavisinin ardından her faktörü ince ince araştırarak bu duruma bir sebep ararlar. Bu noktada bireyler mevsimlerin bu faktörler arasında ne denli önemli olduğunu sorgulamaya başlamışlardır.

Mevsimsel Değişiklikler Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?

Tüp bebek tedavisi gerçekleştirilirken bulunulan mevsim tedavideki başarıyı etkilememektedir. Kış ya da yaz mevsiminde tedavi görmek bu tedavide herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Dört mevsimde de uygulanan tüp bebek tedavisi özellikle anne ve baba adaylarının kış aylarında yakalanılan gribal enfeksiyonların bu tedaviye etkisi olduğu düşüncesini oluşturur. Ancak bu durum tüp bebek tedavisinde başarıyı etkilememektedir.

Tüp bebek tedavisi laboratuar ortamında gerçekleştirildiği için bu tedavi herhangi bir dış koşuldan etkilenmemektedir. Çiftler gereken tedavinin başarılı olması için her türlü detayın düşünüldüğü şartları göz önüne alarak tedavinin başarısız olmasına sebep olacak etkenlere yoğunlaşması daha doğru olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyecek Faktörler

  • Kaliteli embriyo transferi
  • Rahim kasılmasının doğru gerçekleşip gerçekleşmediği
  • Embriyonun genetik bozuklukları
  • Spermin kalitesi
  • Anne adayının ilaç protokolüne uygun olup olmadığı
  • Rahim içindeki yapışıklıklara sebep olabilecek etkenler
  • Damarlanma probleminin varlığı
  • Çikolata riskinin olup olmadığı
  • Tüp bebek tedavi merkezinin doğru olarak seçilmesi

Yazar: ruhusar

1 thought on “Mevsimsel Değişiklikler Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir