Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

 

Ağrılı Cinsel İlişki / Disparoni; Cinsel birleşme sırasında yenilenen ve devamlı hissedilen ağrı olmasıdır. Kadının her birleşme sırasında ağrı, acı, yanma, batma gibi bir şeyler hissetmesidir.

10 kadından 6’sı hayatlarının bazı dönemlerinde bu rahatsızlığı geçirirler.

Disparoni yüzeysel ya da daha derinde yaşanabilir. Yüzeysel disparoninin nedeni enfeksiyonlar, vajinanın yetersiz ıslanması, aşırı duyarlılık, vajinit (vajina iltihapları),vb. sorunlar ve en önemlisi psikolojik nedenlerdir.

Derin disparoninin nedeni; doğumsal anormallikler, kronik (tekrarlayan)enfeksiyonlar, kistler, bağırsak hastalıkları,vs dir. Ağrının tam olarak nerde olduğunu bilmek tedavi sürecini kolaylaştırcaktır.

Ama temelde disparoninin asıl nedeni vajinanın yeteri kadar ıslanmamasıdır. Cinsel ilişkideki ağrı bazı durumlarda organik nedenlere bağlı olsa da kadınların büyük bir çoğunluğu psikolojik nedenlerden ağrı çekmektedirler.

Peki nedir bu psikolojik etkiler? Ağrılı Cinsel İlişkinin Sebepleri Nelerdir?

Cinsellikle ilgili ağrılı, acılı, can yakıcı olduğuna inanılması ve bununla ilgili sürekli kaygı ve endişe duymak, cinsellikle ilgili önyargılar (vajinanın dar olduğuna inanılması,vb), daha önce kadının tacize ya da istismara uğramış olması, başka birinin cinsel ilişkisine şahit olma travması, evlilikleri ve ilişkileriyle ilgili sorunlar, eşlerin iletişim sorunları, performans kaygısı (her ilişkide ağrı çekeceğine inanması), korku, suçluluk, günahkarlık hisleri, cinselliği anlamsız bulma, öfke, eşlerin ön sevişmeye zaman ayırmaması, kadının orgazm ya da boşalmayı bilmemesi ya da ilişkide bunu yaşamaması, cinsel isteksizlik, doğum sonrası ve menopoz sonrası vücüdüyla ilgili kaygılar, bedenini beğenmeme, arzularını ortaya çıkarmaktan korkma ve buna bağlı olarak cinsellikte yanlış anlaşılacağı korkusu.

Ağrının psikolojik olduğunu gösteren en önemli bulgu, kişi cinsel ilişki sırasında ağrıyı hissederken, cinsel ilişki sonrası hiçbir acı veya ağrı duymamasıdır. Organik bir sebebi varsa ağrı sonrasında biraz daha devam edebilir.

Disparoninin vajinismustan(cinsel ilişkiye girememek) farkı; vajinismus kadınları psikolojik nedenlerden kasılırlar ve ilişkiye giremezler . Oysa disparonide ağrı çektiği halde kadın ilişkiye girebilir. Fakat ilişkilerinin çoğunda acı ve ağrı çeker.

Disparoni yaşayan kadınların bir çoğu, bu durumu herkesin yaşadığını düşündüklerinden bir bozukluk olarak görmezler. Oysa bu durum cinsel işlevi bozan bir bozukluktur. Psikolojik kaynaklı disparoninin %100 tedavisi vardır.

Tedavideki en önemli şey; doğru yerde olmanız ve güvenebileceğiniz biriyle tedaviye başlamanızdır.

Disparoninin tedavisini; organik bir bozukluksa jinekologlar, psikolojik kaynaklıysa cinsel terapistler, psikologlar ve ruh sağlığı uzmanları yürütmeliler.

Cinsel terapist; çifte ağrının azaltılması ve kontrolünü sağlamayı nasıl yapacaklarını, ağrıyla başa çıkma becerilerini, tatmin edici ve sağlıklı cinsel yaşamı tekrar nasıl oluşturacaklarını öğretir. Kadının bilinçaltında ağrıya sebep olan yanlış inanışları bulup, doğru bilgilerle değiştirir.

Yazar: ruhusar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir