İnfertilite’de çiftlerin yaşadığı psikolojik durumlar

Bu hastalık üreme çağındaki bir çiftin bir yılın sonunda üremeyi gerçekleştirememe durumudur. Toplumda yüksek derece oranla rastlanan bu durum fiziksel ve zihinsel sorunlara yol açabilir. Bir çift için İnfertilite tam bir kriz durumudur. Bu durum için profesyonel müdahale gerekir. Bu hastalığa müdahale için yapılacak en uygun ortam ise Tüp Bebek Tedavi Merkezleri'dir. Çiftlerde ortaya çıkan İnfertilite'nin doğal sonucu olan psikolojik sorunlar bu hastalığın tanısı ve tedavisi konusunda güçlü komplikasyonlar ortaya çıkmasına neden oluyor. Yapılan önemli araştırmalar sonucunda psikolojik sebeplerden dolayı gebelik önemli ölçülerde azalıyor. Bu azalmaların tek sebebi olarak ise psikoloji gösteriliyor.

İnfertilite Krizleri

Ciddi bir kriz olan bu durum çiftlerin ruh sağlığı ve evlilik ilişkisi üzerinde olumsuz yönde etkiler yaratmaktadır. Çiftler bu durumu yaşarken hem bireysel gelişimleriyle baş etmeye çalışırken hem de bu durumla karşılaşmak zorunda kalıyorlar. İkisini birlikte yürütmek işleri gerçekten de zor bir duruma sokuyor. Bu sebeple evlilikte mutluluk ve sevgi zedelenmeye başlıyor. Kesinlikle bu süreçlerde profesyonel tedaviler almalısınız. Bu krizde evreler şu şekilde gelişir:

  • Çift ilk evrede çocuk yapamayacağını kabul etmek istemez. Kısırlık konusu sürekli akıllarına gelir fakat bireyler bu durumdan kaçınır.
  • İlk evreyi ikinci evre olan inkar evresi takip eder. Bu evrede sürekli gebelik konusunu deneyen çiftler hayal kırıklığı yaşarlar. Fakat hala kısırlık konusuna inanmazlar ve denemeye devam ederler.
  • Üçüncü evre kaygı evresidir. Kaygı evresinde artık kısırlık konusu konuşulmaya başlanmıştır. Kısır olan eş diğer eşin gözünde yetersiz gözükmekten ve onu kaybetmekten korkar. Hatta terkedilme konusu ortaya çıkabilir. Duygu eksikliğine ve suçluluk duygusuna kapılabilir.
  • Dördüncü evre 'Öfke' dir. Çift bu olaya mantıklı bir çözüm aramaya başlar. Çift geçmişteki hatalarını düşünür. Bu birine suç atmaya çalışmaktır. Bu durumda eşler kendilerini ve ya eşlerini suçlayabilirler. Bu evrede boşanma gündeme gelebilir. Hatta ev içerisinde büyük kavgalara sebep olabilir. Evliliğin yıkılma süreci bu evrede gündeme gelir.
  • Beşinci evre kontrol kaybı evresidir. Çiftlerin cinsel yaşamlarını didik didik eden bu evrede pahalı ve karmaşık tetkikler uygulanır. Çift bu evrede özel yaşamlarının ihlal edildiğine dair düşüncelere kapılır.
  • Altıncı evrede birçok duygu hissedilir. Özellikle eşlerde yabancılaşma ve yalnızlık duygusu baş gösterir. Bu evrede çocuk yapan arkadaşlarını gördükçe onlardan daha da uzaklaşır. Depresyona girilebilir. Çift sadece dış dünyadan değil birbirlerinden de uzaklaşır.
  • Yedinci evre umutsuzluk evresidir. Bu evrede çift çocuklarının asla olmayacağını düşünür. Artık koca bir umutsuzluk gösterirler. Kendilerini farklı ve kusurlu hissederler.

Yazar: ruhusar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir