İnfertilite ve Çiftlerin Psikolojisi

Kısırlık sorunu günden güne artarken çiftler arasında büyük sorunlara yer açmaktadır. Eşler arasında yaşanan sorunlar ve psikolojik destek alınmalı mı sorusunun cevapları aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

İnfertilite ve Çiftlerin Psikolojisi

İnfertilite, her 100 çiftten 15’inin yaşadığı sorunlardan biridir. Kısırlık (infertilite), kişilik değil tıbbi bir sorundur. En az bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye giren çiftler çocuk sahibi olamıyorsa infertilite yani kısırlık sorunuyla karşıya  karşıyadır. Bu sorun bireyi fazlasıyla yıpratırken bir süre sonra çiftler arasında gündelik ve cinsel hayatlarına da ister istemez yansımaya başlar.

Çiftler, kariyer yapma isteği gibi ertelemelerinin ardından, yaşa bağlı gelişen ve ilerleyen infertilite sorunuyla karşılaşırlar. Bu tedavi süreci ise bireyler için daha da aşılmaz bir hal alır. Kişiye bağlı olarak değişen tepkiler arasında bazı hastalarda ise bu durumu kabullenmeme olasılığı da vardır.

Çocuk sahibi olamama sorunu kadın ve erkekte farklı tepkiler ve uyarılar verir. Her iki tarafında psikolojisinin farklı olması bu sorunu yokuşa sürebilir. Bu sebeple en kısa zamanda uzman psikolog yardımı almalısınız.

Eşler Arasında Yaşanan Psikoloji ve Farkları

Kadınların doğasında anne içgüdüsü olduğundan dolayı erkeklere nazaran bu konuya daha çözüm odaklı yaklaşırlar. Erkeklerde olduğu gibi kadınlar bu durumu içlerinde yaşamazlar. Kadınlar daha çok moral veren, tedavi odaklı, sabır gösteren ve mücadeleci taraftır.

Fakat erkekler için yukarıda kadınlar için söylediklerimizin tam tersi diyebiliriz. Erkekler eşlerine göre bu durumu daha çok içinde yaşarlar ve kadınlarda olduğu gibi dış çevreden onlar kadar etkilenmezler.

İnfertilite kadın ve erkekte farklı durumlar yaratır. Örneğin erkek bu sorunla karşılaştığında öfkelenir, kendini eksik ve suçlu hisseder fakat tüm bunları içinde yaşar. Kadında ise tam tersidir. Tüm bu sorun ve belirtiler görüldüğü taktirde vakit kaybetmeden en kısa sürede uzman bir psikologdan yardım almalısınız.

Yazar: ruhusar

2 thoughts on “İnfertilite ve Çiftlerin Psikolojisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir