Erkek infertilitesi nedir? Nasıl tedavi süreci izlenmelidir?

Kadınlarda görülen infertilite durumunu sitemizde birçok konuda belirtmiştik. Hatta bu durum sonucunda hangi tedavi yöntemleri izlenmeli, hangi ilaçlar kullanılmalı, hangi tedavi yöntemlerine başvurulmalı şeklinde konular oluşturduk. Fakat infertilite sadece kadınlarda görülen bir hastalık türü değildir. Erkeklerde de görülen infertilite, erkeğin doğal yollardan baba olamamasıdır. Erkeklerde görülen infertilite 4 grubta incelenebilir.

1- Menide hiç sperm olmaması:

Bu durumun ilk seçeneği testislerde sperm olmaması ya da taşıyıcı kanalların doğuştan olmamasıdır. Üretim problemlerinde çoğunlukla bir sebep bulunmasa da testislere yönelik geçirilmiş bir travma, ergenlik sonrası geçirilen kabakulak sendromu ve ya kemoterapi gibi çeşitli etkenlere bağlı olabilir.

2- Sperm sayı, hareket ve ya yapısında normalden az ve ya zayıf sperm bulunması,

3- Semen analizi normal olsa da spermlerin yumurtayı dölleyememesi,

4- Ejakülasyon olmaması

Şeker hastalığının ve ya şeker ilaçlarının kullanılması sebebiyle oluşabilir. İnfertil erkeklerin büyük bir kısmında fiziksel ve ya genital bir patoloji tespit edilememektedir. Bazı erkek infertil kişilerde büyük meme dokusu, vücut ve yüz de kıllanma farklılığı, inmemiş testis, testis hacminde azlık tespit edilebilir.

Normal bir semen testinde hacim en az 2 ml olmalıdır. En geç 30 dakika içerisinde jelden sıvıya geçmeli, mililitrede en az 20 milyon sperm olmalıdır. Spermlerin en az  %30'undan fazlası normal şekilli olmalıdır. Bu spermlerin en az %50'si de hareketli olmalıdır. Vitalite denilen canlılık oranı ise %70 olmalıdır. Eğer semen anilizi normal ise erkek fertil olarak kabul edilir. Fakat bu testte bir problem yaşanıyorsa adımlar en az 2 ve ya 3 defa daha uygulanır ve sürekli problem olup olmadığına bakılır. Erkek infertilitesi değerlendirilirken bazı durumlarda serum ölçümleri de istenilebilir. Özellikle azoospermi durumlarında FSH, LH, testesteron, proklatin düzeyleri istenmektedir. Eğer azoospermi testisten sperm üretimine bağlıysa FSH yüksek olacaktır. Sperm üretimi olmaması, hormonların yetersiz salımına bağlı ise FSH ve LH düşük olacaktır. Kanallarda tıkanklık var ise FSH normal düzeylerde olacaktır.

Sperm sayısının azalmasında alkol, sigara ve bazı ilaçlar etkili rol oynarlar. Sperm parametrelerinde  ciddi problem olmayan çiftler ise aşılama seçeneğini tedavi olarak kullanabilirler.

 

Yazar: ruhusar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir