D Vitamini Seviyesi Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranında Etkili Olabilir mi?

Tüp bebek tedavi süresinde kadınların bünyelerinde D vitamini eksikliği gebe kalma şansını azaltıyor.

Çiftlerin tüp bebek tedavi süresinde dikkat etmeleri gereken bir çok neden bulunuyor. Bunlar içerisinde en önemli etkenlerden bir tanesi de beslenme oluyor. Özellikle kadınların tüp bebek tedavisi görmek istemelerinin yanı sıra birçok alışkanlıklardan vazgeçmeleri ve sağlıklı beslenmeleri gerekmekte.

D Vitamini Seviyesi Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranında Etkili Olabilir mi?

Konu ile ilgili birçok araştırma yapılmaktadır. İtalya'da yapılan bir araştırmada ise kadınların bünyelerinde D vitaminini eksikliği tüp bebek tedavi sürecinin olumsuz etkileyebilmekte olup gebe kalma şansını da düşürebiliyor. Araştırmanın neticesinde İtalya'da yapılan bu araştırma da  bünyelerinde D vitamini eksikliği bulunan 154 kadında IVF’nin başarısını, yeterli D vitamini seviyesine sahip olan 181 kadınınkiyle karşılaşılması yapıldı. Araştırma ekibi D vitamini eksikliği olanlara kıyasla D vitamini normal seviyelerde olan kadınların iki kat daha fazla gebe kalma ihtimali bulunduğunu açıkladı. Bu kapsamda  araştırma ekibini 14 Ağustos tarihli Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde de konu ile ilgili sonuçları açıklayarak insanların bilgisine sundu.

Kadınlarda önemli olan D vitamininin yüksek veya yeterli düzeyde olması daha kaliteli embriyolara sahip olunma ihtimalinin daha yüksek olduğu gözler önüne seriyor.  Alınan embriyonun transfer sonrası rahimde tutunma işleminde ise embriyonun tutunma olasılığının daha yüksek olduğu açıklandı. Bu durumda tüp bebek tedavi süresinde D vitamininin oldukça önem arz ettiğini belirtelim. Bunun yanı sıra D vitaminin araştırmacılara göre kadınların kanında olabilecek mililitrede 20 ila 30 nanogram D vitamini seviyeleri yeterli oluyor. Ya da sağlıklı kabul edilmekte. Dolayısıyla bünyelerinde D vitamini eksikliği olan kadınların bu eşiğin altında ki orana sahip olma düzeyleri belirtiliyor. D vitamini takviyesinin de olunabildiğini belirtelim.

Yazar: ruhusar

2 thoughts on “D Vitamini Seviyesi Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranında Etkili Olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir