Cinsellik İnfertilite Tedavisi Sürecinden Nasıl Etkileniyor?

Çocuk sahibi olamayan çiftler cinsel hayatlarında da etkilenmektedir. Özellikle kısırlık tedavisi gören bireyler bu durumdan daha da sarsılmaktadır. İnfertilite tedavisi sürecinde çiftler ve cinsel hayatları nasıl etkilenir aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Cinsellik İnfertilite Tedavisi Sürecinden Nasıl Etkileniyor?

İnfertilite (kısırlık) sorunuyla karşılaşan bireyler ne yazık ki bu sorundan olumsuz etkilenir ve bu cinsel hayatlarına yansır. Bu sorun nedeniyle korunmasız ilişki sonrasında çocuk sahibi olamayan çiftler tedaviye başvurur. Fakat tedavi bireyleri olumsuz yönde etkiler. Kadın ve erkek kendilerinde eksiklik hissederler. Bunun yanında tedavi süreci ve görülen işlemler bireyleri daha da kendilerini zora sokmaktadır.  Kısırlık yalnızca üreme organları ile ilgili değil, psikososyal bir sorun olarak da yer alır.

Korunmasız cinsellikle hamilelik oluşmadığında, kadının yumurtlama zamanları takibe alınır. Bu nedenle de cinsellik günlere veya saatlere göre yaşanır.  Ve bu durumda cinsel hayatı ödev haline getirilerek çiftler için daha zorlu bir sürece girer. Bu süreçten sonra yumurta ve sperm toplama işlemine odaklanılıyor. Sonrasında ise cinsel birleşme önerilmez. Olumsuz sonuçlar almak, düşük gibi sorunlar karşısında da cinsel hayat sekteye uğrayabilmektedir.

Cinsellikle ilgili sorunların tek taraflı ele alınması pek de doğru değildir. Erkekte ya da kadında infertilite gibi sorunla karşılaşıldığında çiftin birlikteliği üzerine ilişkisini ve bu ilişkideki anlamı dikkate almak gereklidir. Bunun içinde çiftler, jinekolog veya ürologdan yardım almalıdırlar. Etkilerini mutlaka göreceklerdir.

Yazar: ruhusar

1 thought on “Cinsellik İnfertilite Tedavisi Sürecinden Nasıl Etkileniyor?

    […] İnfertilite, her 100 çiftten 15’inin yaşadığı sorunlardan biridir. Kısırlık (infertilite), kişilik değil tıbbi bir sorundur. En az bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye giren çiftler çocuk sahibi olamıyorsa infertilite yani kısırlık sorunuyla karşıya  karşıyadır. Bu sorun bireyi fazlasıyla yıpratırken bir süre sonra çiftler arasında gündelik ve cinsel hayatlarına da ister istemez yansımaya başlar. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir