Cinsel Uyumu Sağlamak İçin Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

Sağlıklı bir cinsel birliktelik için eşler arasındaki uyum oldukça önemlidir.

Cinsel Uyumu Sağlamak İçin Uygulanacak Yöntemler

Günümüzde çiftlerin çoğu aralarında uyum olsa bile, cinsel anlamda olmadığından yakınırlar. Fiziksel uyum olmadığı zaman bazen ilişkilerde yıpranmalar meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla çiftlerin aralarındaki ruhsal, fiziksel ve cinsel uyumu yakalamaları gerekir. Farklı etkenlerin bir araya gelmesiyle oluşan ten uyumu, cinsiyetin ihtiyaçlarının karşılanmasına bağlıdır. Ancak her kişi de ne yazık ki bu durum gerçekleşmez. Çünkü cinsel anlamda ilişkiler ve beklentiler kişiden kişiye göre değişmektedir.

Cinsel uyumsuzluğun nedenleri

Cinsel uyum ilişkilerde özellikle saygı, sevgi, hoşgörü ve kişilerin birbirine gösterdiği sabra bağlıdır. Ten uyumsuzluğu birçok nedene bağlı olabilir. Kişiler birbirlerini çok sevse de gereken sorumluklar yerine getirilmediği sürece sonuç olumsuz olacaktır. Evlilikte ki ekonomik sıkıntılar cinsel uyumsuzluğu tetikleyen unsurlardan biridir. İkinci ve en önemli unsur tartışmasız çiftler arasındaki iletişim kopukluğudur. İster cinsel, ister herhangi bir anlamda olursa olsun aradaki uyumsuzluk kişilerin birbirlerini yeteri kadar anlayıp dinlemelerinden kaynaklanır. Uyumsuzluktaki diğer bir neden cinsellik hakkında bilinen yanlış bilgilerdir. Buna bağlı olarak başaramama korkusu da cinsel uyumsuzluğa sebebiyet verir.

Cinsel uyumun sağlanmasında en önemli faktör ‘iletişimdir’

Sadece cinsellikte değil, hayatımızın her alanında doğru iletişim kurmayı bilmek gerekmektedir. Cinsellikte eşlerin karşılıklı oturup konuşmaları, birbirlerini anlamaya çalışarak, rahatsız oldukları durumu utanmadan güzelce ifade etmeleri gerekir. İkinci madde cinsellik hakkında yanlış bilinen bilgilerin giderilmesidir. Dolayısıyla hatalı düşünme biçimleri ve davranışların fark edilmesi oldukça gereklidir. Bir de duygularda gerçekçi olmak da son derece önemlidir. Eşlerin birbirlerine samimi ve içten olmaları ilişkideki uyumu yakalamalarını sağlayabilir. Ayrıca cinsel ilişkiye karşı düşüncelerin olumlu olması ve negatif düşüncelerden uzaklaşılması da ten uyumunun yakalanmasında yarar sağlayacaktır.

Yazar: ruhusar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir