Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Kadınlarda ve erkeklerde cinsel ilişkiye izin vermeyen ve cinsel ilişkiyi engelleyen farklı cinsel işlev bozuklukları yaşanabilmektedir. Özellikle son dönemlerde tıp alanında yaşanan gelişmeler, bu tip sorunlarda kolay ve hızlı bir şekilde çözüm bulunmasını sağlar. Bu açıdan cinsel işlev bozukluğu yaşayan bir kişi için yapılacak olan kontroller sayesinde mevcut sorunun giderilmesi kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Cinsel işlev bozukluğu yaşayan bir kişi, sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olamayacağı gibi partneriyle çeşitli sorunlar yaşayacak ve özellikle psikolojik açıdan çok daha rahatsız bir duruma gelecektir. Bu tür problemler ile karşılaşmak istemeyen kişiler ise cinsel işlev bozuklukları için gerekli tedaviyi alabilir. cinsel işlev bozuklukları erkeklerde ve kadınlarda farklı şekillerde görülebilmektedir.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel isteksizlik

En sık görülen cinsel işlev bozukluklarından bir tanesi cinsel isteğin olmamasıdır. Kişilerin karşı cinse karşı herhangi bir istek ve arzu duymaması, cinsel ilişkinin yaşanmasını önlemektedir.

Uyarılma-sertleşme (ereksiyon)

Erkeklerin büyük bir bölümünde özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte sertleşme sorunu yaşanır. İlişki için erkeklerin istenilen şekilde sertleşmemesi, ilişkiyi önlemektedir.

Boşalma (ejakulasyon)

Cinsel işlev bozuklukları arasında en çok problem yaratan durumlardan bir tanesi de boşalma olmaktadır. Kişilerin kontrolsüz ve çok hızlı bir şekilde boşalması, cinsel ilişkinin yaşanmasını yine engeller.

Orgazm

Kişilerin cinsel yaşamdan uzak durmasının bir diğer etkeni ise cinsel ilişkiden zevk alınmamasıdır. Kişiler cinsel ilişkiden zevk alamadığından dolayı bu ilişkiden kaçmaya çalışmaktadır.

Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları

Kadınlarda cinsel işlev bozuklukları konusunda da erkeklerle benzer durumlar söz konusudur. Öyle ki özellikle cinsel isteksizlik ya da ilişkide arzu ve zevk alamama cinsel ilişkinin yaşanmasını engellemektir. Kadınlara özgü olarak ise özellikle cinsel ilişkide ağrı ve vajinismus gibi problemler cinsel İşlev bozukluğundaki en önemli sorunlar arasında yer almaktadır.

 

Yazar: ruhusar

1 thought on “Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir