Akdeniz Diyeti Tüp Bebekte Başarı Şansını Artırabilir mi?

Çocuk sahibi olmak isteyen evli çiftlerin başvurmuş olduğu yöntemlerden bir tanesi olan tüp bebek yönteminde, olumlu sonuç alma yolunda Akdeniz Diyetinin faydası olduğu belirtiliyor.

Akdeniz Diyeti Tüp Bebekte Başarı Şansını Artırabilir mi?

Bir diğer ismin IVF tedavisi olarak adlandırılan tüp bebek tedavisinin bazı durumlarda kolaylıkla sürecin rahat geçmesinin yanı sıra olumsuz sonuçlarda doğurabiliyor. Bu kapsamda da tedavi sürecinde farklı çözüm yollarının aranmasına sebebiyet veriyor.

Yapılan araştırmalar neticesinde IVF tedavisi öncesinde 6 ay Akdeniz diyetinin uygulanmasından sonra tüp bebek tedavisinin daha iyi sonuç doğurduğu görülüyor. Akdeniz diyetinin içeriğine bakılacak olursa gayet sağlıklı ve vücudun alması gereken besinleri içerdiğini görüyoruz. Özellikle diyet içerisinde bol baklagiller bulunuyor. Bunun yanı sıra taze meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, balık gibi besinlerin diyeti oluşturduğunu ve insan bünyesinde fayda sağladığı görülüyor. Kızartmalardan uzak bir diyet olan Akdeniz diyetinin sağlığınız açısından da fayda sağlayan bir diyet. Yapılan araştırma 22 ve 41 yaş arasında ki 244 kadının beslenme kalıpları analiz ediliyor. Araştırma sürecinde gruplara ayrılan kadınların Akdeniz diyeti sürecinde aldıkları besinler oranınca vücutta sağladığı fayda ile hamile kalma oranlarının yükseldiği görüldü. Bu oranın %50 olduğu belirtildi. Bu oran oldukça fazla ve olumlu bir oran oluyor. Bebek edinmek için tedavi sürecinde sabırlı davranmaları gereken çiftlerin hamile kalma şanslarının bu şekilde arttırılması hem doğal bir çözüm yolu oluyor hem de hamile kalma olasılığını arttırıyor. Bunun yanı sıra Akdeniz diyetinin kadınlardan hariç erkeklerde de sperm oranını arttırdığı belirtiliyor.

35 yaş üstü kadınlarda ise Akdeniz diyetinin fazla oranda başarı sağlamadığının altını çizelim. Çünkü 35 yaş sonrası kadın hormonlarında farklılaşma görülüyor. Obez kadınların ise bu süreçte hem diyeti uygulamaları hem de yağ oranlarını azaltıp hamile kalma şanslarını arttırabilmektedirler.

Yazar: ruhusar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir